День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
14 грудня наша країна відзначає День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Указ № 945 про установу цієї пам’ятної дати підписаний Президентом 10 листопада 2006 року.
30 листопада 1986 р. було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня в газеті «Правда» надруковано повідомлення про те, що держкомісією прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд. Саркофаг споруджений у найкоротший строк – за 206 днів.
Лише завдяки самопожертві ліквідаторів, багато з яких заплатили власним життям і здоров’ям, вдалося локалізувати аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення. До ліквідації наслідків аварії було залучені тисячі фахівців різних професій! Отримуючи великі дози опромінення, інженери, будівельники, шахтарі, енергетики, водії, військові, лікарі - усі, хто пішов тоді не тільки за наказом, а й за покликом серця, зупинили невидимого і дуже підступного ворога. Працювали вахтовим методом – приїздили одні, отримували максимально допустиму дозу радіації і поверталися, а на зміну приїздили інші. За неповними даними, через чорнобильський майданчик пройшли понад 600 тисяч осіб.
Ліквідатори Чорнобильської катастрофи – приклад самопожертви та самовідданості. Тож у День вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС низько схиляємо голови перед тими, хто віддав життя, зупиняючи ядерний смерч, хто відвів біду від прийдешніх поколінь. Висловлюємо слова щирої подяки усім ліквідаторам, хто зробив вагомий внесок у справу подолання наслідків Чорнобильської катастрофи.
Тоді, 34 роки тому, люди зітхнули полегшено: саркофаг готовий і загрози життю більше немає. Хоч усі добре розуміли: попереду довгий шлях, який потребує величезних зусиль, новітніх технічних рішень, фінансових ресурсів для подальшої ліквідації наслідків аварії, а для багатьох – роки лікування. . Масштаби лиха та важкість наслідків стали найтяжчими в історії нашої планети.
У 2019 на Чорнобильській атомній електростанції завершено встановлення нового саркофага над старим об’єктом «Укриття». Новий безпечний конфайнмент
Водночас у житті українців Чорнобиль є і буде незагойною раною. Цей день вкотре нагадує про важливість особливих заходів безпеки у сфері використання мирного атома. Адже світ такий крихкий, а людство, впроваджуючи винаходи, має бути пильним, щоб не знищити планету.
Чорнобильська катастрофа у кінематографі
-
“У суботу” (2011): https://cutt.ly/
OtZZtST -
“Метелики” (2013): https://cutt.ly/
AtZLaYm -
“Чорнобильська трагедія: люди в тоталітарній імперії. 1 серія” (2017): https://cutt.ly/
ptZZhug -
“Чорнобильська трагедія: люди в тоталітарній імперії. 2 серія” (2017): https://cutt.ly/
otZZzek -
“Земля Забуття” (2011): https://cutt.ly/
wtZL7WI -
“Чорнобильська трагедія - біль України” (2017): https://cutt.ly/
stZL8um -
“Голоси Чорнобиля” (2016): https://cutt.ly/
mtZL6dP -
“Лазуровий пил. Чорнобиль” (2016): https://cutt.ly/
QtZLrgR -
“Розщеплені на атоми” (2016): https://cutt.ly/
rtZLLAO -
“Чорнобиль. За хвилину до катастрофи” (2005): https://cutt.ly/
btZLTzM -
The Best Documentary. Chernobyl Documentary (2016): https://cutt.ly/
ItZLmiT -
The story of Chernobyl's New Safe Confinement (2019): https://cutt.ly/
FtZLQ7c -
“Чорнобиль. Точка часу” (2016): https://cutt.ly/
gtZLttg -
The Real Chernobyl / “Справжній Чорнобиль” (2019): https://cutt.ly/
YtZL9uK