ЗНО ситуація тривожна, але безпечна

Дата: 17 листопада 2020 о 10:09, Оновлено 23 лютого 2021 о 16:43

Поради від психолога Світлани Ройз

Для випускників

ЗНО — це важливий екзамен, але він не може відтворювати увесь потенціал, не може вмістити та оцінити усю твою глибину. Важливо пам’ятати, що це — хоч і важливі, але всього лиш цифри. І будь-яка оцінка в житті — це не «весь ти».

Важливо заздалегідь:

• Окремо покласти запрошення на ЗНО, усі необхідні документи, подивитися адресу проведення.
  • Знати, як туди дістатися.
  • Дізнатися (якщо не був на пробному ЗНО) про те, як проходить тестування (іспит).
  • Узяти з собою воду.
  • Узяти щось солодке.
  • Пам’ятати, що якщо знання було вкладено — їх можна відтворити з пам’яті.

При підготовці та систематизації інформації:

• Малювати ментальні карти
  • Запам’ятовувати інформацію, що надходить із різних каналів сприйняття — меми, картинки, ментальні карти (візуальний канал), промовляти вголос, слухати аудіоуроки (аудіальний).

Важливо пам’ятати, що, звісно, ЗНО — важлива подія і важливе випробування, але зараз у нього перебільшена, роздута важливість. Коли я прошу випускників уявити «масштаб» – мисленнєву форму — екзаменів, вони описують: «величезна сфера, дещо, що заповнює ввесь простір, нависає величезною глибою». Звісно, з таким «зовнішнім» велетом впоратися «внутрішньо» нереально.

Коли ми починаємо згадувати, що ЗНО — це важливий, але лише епізод у великому житті, що в самому екзамені закладено те, з чим цілком можна впоратися, відчуття такої глобальності зменшується.

І образ стає більш контрольованим — наприклад, його вже можна «взяти в руки», як м’яча. Те, що можна проконтролювати, не викликає паніки.

• Який образ теста ЗНО у вас зараз?
  • Якщо ви переносити фокус уваги з глобальності іспитів на те, що це одне з випробувань у житті, у що цей образ трансформується?

Під час самого іспиту

(легкі стабілізаційні практики для різних каналів [сприйняття]: тілесного, візуального, аудіального)

• Щоб повернути собі відчуття безпеки і стабільності — «освоїти місце» — розкласти папірці, ручки, постукати ручкою по столу. На «своєму місці» легше зосередитися і згадати те, що важливо (від вчителя Людмили Булигіної).

• Важливо заготувати яку-небудь яскраву деталь — значок, браслет, пришити ґудзик, вдягти яскраві кумедні шкарпетки, поставити фломастером крапку на руці чи намалювати щось кумедне, — щоб цей «якірець» повертав до реальності, щоб можна було поглянути і усміхнутися.

• Техніка самопідтримки — «крило янгола»: рука кладеться на протилежне передпліччя. Ми обіймаємо себе так, як наш друг, батько, наш «охоронець».

• Швидко повертає відчуття стабільності і меж. Дві практики психотерапевта Пітера Левіна (рисунки Хайді Хенсон): самообійми — покладіть одну руку під пахву іншої руки, а іншою рукою обхопіть себе так, щоб долоня лягла на плече. Ви себе обіймаєте і відчуваєте свої межі — «де я починаюся і де закінчуюся».

• Якщо від тривоги перехоплює подих — покласти одну долоню на лоб, іншу — на груди. Зробити кілька вдихів-видихів. Потім перекласти руку з лоба на живіт. Одна рука на животі, інша — на грудях. Зробити вдих-видих.

• Якщо складно зосередитися — покласти одну руку на потилицю, іншу — на лоб. Зробити кілька вдихів-видихів. Покласти долоні по обидва боки голови і спостерігати за диханням.

• Потерти лобні бугри — точки посередині лоба над бровами (вони пов’язані з нашою довготривалою пам’яттю)

• Якщо почуття тривоги зберігається — доторкнутися до точки, що знаходиться якраз посередині між пупком та місцем з’єднання ребер, —мечоподібного відростка.

• «Точка страху» — знаходиться між мізинцем та безіменним пальцем. Її потрібно легко масажувати.

• Уже сидячи на своєму місці — відчути опору стоп, спертися на спинку стільця. Зовнішня опора допомагає повернути відчуття внутрішньої.

• Можливо, у нагоді стануть практики з «малювання форм» (рисунок Петера Бюхи). Малювати в чернетці вертикальну вісімку — лемніскату Бернуллі, — промовляючи про себе: малюючи верхню ланку, «дивлюся навкруги»; малюючи нижню частину, «дивлюся всередину»; «дивлюся навкруги — дивлюся всередину». Ця практика допомагає бути в концентрації, в контакті з собою та зберігати контакт із зовнішнім світом.

• Щоб повернути собі відчуття меж, можна намалювати окружність. Чи в центрі, чи в самій основі (якби це був годинник, то на цифрі 6) поставити крапку. Ця практика допомагає повернути відчуття меж, безпеки і опори.

• Дуже тихо (ми ж пам’ятаємо, що магія поза Гоґвартсом заборонена) помичати (звук МММММ). Це повертає відчуття стабільності, опори.

• Щоб налаштуватися — уявити образ книги, що відкривається (з необхідного предмета), уявити, ніби ви входите до зали бібліотеки, де зібрана вся інформація на тему іспиту.

• Уявити і зробити рух плечима, ніби ви скидаєте з себе зайвий, чужий тягар — сужих сподівань, тривог і страхів.

• І ви залишаєтеся в контакті зі своїм Потенціалом. Уявіть, що над вами Сонце, що освітлює ваш власний шлях, проявляє ваш власний потенціал і успіх.

Після іспиту:

Випити води, поїсти, ідеально — пройтися пішки.

Щасти-щасти-щасти!!!

Щасти на ЗНО і у всьому великому житті! Щасти!