„Cred în fericire”

Дата: 8 жовтня 2023 о 11:30
53 перегляда

Vineri, 6 octombrie, în incinta liceului Mămăliga a avut loc lansarea CD-ului „Cred în fericire” al Carolinei Jitaru, urnalistă a redacției Radio Ucraina Internațional, interpretă de muzică folk și ușoară, originară din satul Mămăliga.

Alături de Carolina au venit și alţi oaspeţi de onoare: Consulul General al României la Cernăuți Irina Loredana Stănculescu, Președinta Societății „Doamnele Române”, publicistă și eseistă din regiunea Cernăuți, autoare de cărți despre cultura românească din Bucovina Maria Toacă, redactorul-șef la Redacția Emisiunilor în limba română de la Radio Ucraina Internațional, redactorul-șef al revistei pentru copii „Prichindeii din Cernăuți”, președintele Ligii Tineretului Român „Junimea” din regiunea Cernăuți Vitalie Zâgrea, locuitoarea satului Mahala, conducătoare artistică a ansamblului „Urmașii lui Ștefan”, doamna Elena Nandriș, împreună cu membrii ansamblului, care au fost întâlniți cu pâine și sare.

Membrii ansamblului artistic „Urmașii lui Ștefan” au dăruit celor prezenți un buchet de cântece românești. Au dat dovadă de talent şi măiestrie artistică şi elevele noastre: solistele Marina Cunițcaia și Iuliana Pascariuc, declamatoarea Anastasia Abramciuc cu poeziia „Rugăciune” a lui Mihai Eminescu.

La finele întâlnirii oaspeții au vizitat muzeul școlii, clasa în care a învățat Carolina Jitaru, atelierul de muncă tehnică .Oaspeţii au depus flori la aleea eroilor căzuți în luptele pentru eliberarea Ucrainei.

Aducem sincere mulţumiri tuturor oaspeţelor pentru cadourile oferite şi emoţiile trăite.